Na rysunku przedstawiony jest oscylogram sygnału o okresie T = 0,6 s i amplitudzie A = 400 mV. Jakie są nastawy czułości wejścia odchylenia pionowego Y i podstawy czasu X oscyloskopu?
Dlaczego tak
Nastawy odczytuje się, dzieląc znaną wielkość przez liczbę działek, którą zajmuje ona na ekranie. Okres T = 0,6 s obejmuje 3 działki w poziomie, więc podstawa czasu wynosi 0,6 s / 3 = 200 ms/dz. Amplituda A = 400 mV obejmuje 2 działki w pionie, więc czułość toru Y wynosi 400 mV / 2 = 200 mV/dz, czyli 0,2 V/dz.