W urządzeniu mechatronicznym należy zamontować diodę sygnalizacyjną o napięciu i prądzie znamionowym UD1 = 2 V i IF = 0,02 A. Jaką wartość rezystancji powinien mieć zamontowany szeregowo z diodą rezystor jeśli wiadomo, że układ diody i rezystora będzie zasilany ze źródła 24 V DC?
Dlaczego tak
Rezystor ogranicza prąd diody do wartości znamionowej: R = (Uzasilania − UD1) / IF = (24 V − 2 V) / 0,02 A = 22 V / 0,02 A = 1100 Ω.