Wszystkie rezystory na rysunku mają wartość rezystancji wyrażoną w omach. Ile wynosi wartość rezystancji zastępczej układu?
Dlaczego tak
Układ upraszcza się od najgłębiej zagnieżdżonego połączenia. Dwa rezystory 100 Ω wyprowadzone ze środkowego węzła do prawej szyny są połączone równolegle, co daje 100 · 100 / (100 + 100) = 50 Ω. Wartość ta jest połączona szeregowo z rezystorem 150 Ω, co daje 200 Ω, a ta gałąź jest połączona równolegle z rezystorem 200 Ω, co daje 200 · 200 / 400 = 100 Ω. Pozostają jeszcze dwa rezystory 100 Ω w gałęziach doprowadzających, połączone szeregowo z resztą układu: 100 + 100 + 100 = 300 Ω.